Historie - Čínská kaligrafie
Počátky čínského písma sahají až do r. 4000 př.n.l. a jsou jednou z nejstarších písemných forem. V té době, předci dnešních Číňanů používali jednoduché značky, kterými se snažili popsat své životy. Tyto značky buď vypalovali nebo vyrývali do keramiky.
Se samotným počátkem písma je pak úzce spjata historie a rozvoj kaligrafie. Historie čínské kaligrafie neboli shufa sahá tak daleko jako historie Číny sama. Kaligrafie je jedna z nejvyšších forem čínského umění, která slouží k vyjádření myšlenek společně s předvedením abstraktní krásy linií čínského písma. Kaligrafie je jednou ze čtyř základních dovedností čínského vzdělance společně s malbou (hua), hrou na strunný hudební nástroj (qin) a hrou stolních her (qi).
Vývoj a styly čínského písma
Jiaguwen
Jiaguwen je nejranější dochovanou formou ozdobného písma či kaligrafie. Pochází z období vlády dynastie Shang (1766 př. n. l. – 1122 př. n. l.). Jiaguven je znám v mnohých formách a v překladu doslova znamená „záznam na želvím krunýři či kostech zvířat“. Takzvané krunýřové písmo zachycovalo obsah věšteb, příběhy a události každodenního života.
Jinwen
Jinwen následoval Jiaguwen a pochází z období vlády dynastie Západní Zhou (1122 př. n. l. – 771 př. n. l.) a období vlád dynastií Jara a Podzimu (770 př. n. l. – 476 př. n. l.). Jinwen byl vyrýván na bronzové nádoby. Záznamy zachycovaly významné události společenského života dané doby. Mimo jiné se Jinwen objevoval na předmětech vyhotovených z nefritu, které pak sloužily k obřadům uctívání předků.
Zhuanshu
Zhuanshu neboli pečetní písmo vznikalo v období sjednocení Číny, ke kterému došlo za vlády dynastie Qin (221 př. n. l. – 206 př. n. l.). Toto období je považováno za období vzniku čínské civilizace. Zhuanshu se postupně stalo velmi populárním a rozšířeným.
Lishu
Lishu neboli úřední písmo archaického stylu, které se postupně vyvíjelo mezi obdobím válčících států a vládou dynastie Qin. Nejpoužívanější pak bylo v období vlády dynastie Han. Díky své struktuře a čitelnosti je s oblibou používáno v oblasti reklamy dodnes.Caoshu
Tato forma písma byla nejrozšířenější za období vlády dynastií Wei a Jin (220 – 589) .
Caoshu neboli trávové písmo se vyznačuje především důrazem na tvar a výrazně se v něm projevuje kreativita a osobní styl písaře.
Kaishu
Počátek užívání tohoto písma není přesně znám. Odhaduje se, že se poprvé objevilo již za dynastie Han. Narozdíl od předešlých stylů má Kaishu přísnou strukturu a slouží jako základ pro Caoshu a Xingshu.
Xingshu
Xingshu v překladu chodit. Tento styl kaligrafického písma vnucuje myšlenku, že ve slovech překypuje život. Xingshu se vyvinulo na základě písma Lishu užívaného za dynastie Han.
Nejvýraznější změnu zaznamenalo čínské písmo v polovině 20. století. V roce 1949 představila ČLR tzv. jiantizi. Jednalo se zjednodušenou formu čínských znaků, která měla nahradit tradiční formu Kaishu. Tato forma byla přijata i v Singapuru, ovšem na Taiwanu, v Hongkongu, JV Asii a v USA se dochovala tradiční podoba čínského písma.
Novinky
02.10.2019ČAJOVÁ LAHEV: PRAKTICKÝ DÁREK
Nově u nás naleznete čajové láhve ve skvělé kvalitě a moderním vzhledu. Lahev na čaj je vhodná ke každodennímu používání.
15.09.2019NOVÉ DÁRKOVÉ SADY JÍDELNÍCH HŮLEK
Doplnili jsme naši nabídku o nové dárkové sady jídelních hůlek.
Nejoblíbenější